Co się kryje w tych malutkich słoiczkach, które cieszą się taką popularnością wśród rodziców? Czy oprócz wygody posiadają również inne zalety?
Żywność tego typu określana jest jako żywność specjalnego przeznaczenia. Dlatego też powinna spełniać szereg rygorystycznych norm zanim trawi na łyżeczkę naszych pociech. Normy te dotyczą głównie jakości surowca, składu produktu, a także sposobu produkcji. Surowiec przeznaczony do produkcji musi charakteryzować się świeżością, najlepszą jakością, nie może posiadać również oznak chorób i zniszczenia. Nie należy się zatem obawiać dodatku barwników i konserwantów. Słoiczki z jedzeniem cechują się wysoką wartością odżywczą idealnie dopasowaną do wieku naszego smakosza, gdyż na każdym słoiczku podany jest wiek, od którego może być spożywany. Na etykiecie żywności specjalnego przeznaczenia widnieje dokładny skład oraz zawartość poszczególnych składników odżywczych oraz kaloryczność produktu co pozwala na ścisłe zbilansowanie diety malucha. Zatem mama, która otwiera słoiczek, dokładnie wie czym karmi swoją pociechę.
Oprócz wysokiej jakości surowca zaletą jest również długa data ważności słoiczków, która została zapewniona procesem pasteryzacji/sterylizacji. Kolejną plusem tym dań jest konsystencja, która nie zraża małego bohatera do przyjmowania nowych posiłków już nie tylko w formie płynnej, a także chroni malucha przed zadławieniem.
Niejedna mama na pewno zadała sobie pytanie: ,,Czy nie lepiej samej w domu przyrządzić posiłek dla dziecka?’’ Jeżeli owa mama posiada dostęp do warzyw i owoców z ekologicznych upraw i mięsa z pewnego źródła może spokojnie przygotowywać tego typu posiłki. Kupując surowce na targu, w osiedlowym warzywniaku czy w supermarkecie tak naprawdę nie wiemy jakiej są jakości i jak długo są już przechowywane.
Niewątpliwie wadą słoiczków dla dzieci jest ich cena. No, ale coś za coś. Wygoda i wysoka jakość za wysoką cenę.
Jednakże dieta dzieci nie może opierać się wyłącznie na daniach ze słoiczka. Do pierwszego roku życia podstawą maluchów jest mleko matki, a następnie mleko modyfikowane i kaszki. Do jadłospisu wprowadzamy inne dania, również domowe, dajemy smakować posiłki spożywane przez dorosłych. Ważne aby nakierowywać dziecko do chęci poznawania świata, uczenia się smaków, a także umiejętności żucia i gryzienia. Dlatego też słoiczki powinny stanowić tylko uzupełnienie diety.
Autor: Dorota Pietraszek-Bańka