Rozpoczął się sezon na młode ziemniaki. Jakie korzyści niesie ze sobą spożywanie tego warzywa. Czym należy się kierować przy zakupie? W jakiej formie należy je spożywać?
Młode ziemniaki oprócz niepowtarzalnego smaku posiadają również cenne składniki odżywcze. Są one skarbnicą witaminy C, której zawierają więcej niż dynia czy jabłka. Ponadto są bogate w potas przez co powinny znaleźć się w diecie osób borykających się z nadciśnieniem. Kolejnym cennym składnikiem ukrywającym się w ziemniaku jest magnez, który wspomaga pracę układu nerwowego. W warzywie tym znajdują się, już w mniejszej ilości, witaminy z grupy B, wit. A oraz kwas foliowy. Zaletą młodych ziemniaków jest ich zasadotwórczość, dlatego śmiało można je spożywać z mięsem. Młode ziemniaki cechują się niższą kalorycznością (69 kcal/100 g) od starych ziemniaków (77 kcal/100 g), zawierają za to mniej witaminy C niż ich starsza odmiana.
Przy zakupie młodych ziemniaków należy zwracać uwagę na kraj pochodzenia. Należy wybierać polskie odmiany. Jeżeli ziemniak przyjechał do nas przez połowę świata (przykładowo z Chin) można się domyślać, że nie jest on pierwszej świeżości, a co za tym idzie, zawartość związków mineralnych i witamin uległa znacznemu obniżeniu. Najważniejszym aspektem takiego wyboru jest również sam smak ziemniaka. Oprócz kraju pochodzenia należy również dokładnie dowiedzieć się jakie środki ochrony były używane przy uprawie ziemniaka. Najlepiej, gdyby pochodziły one z upraw ekologicznych lub przynajmniej tych stosujących małą ilość pestycydów i herbicydów.
Najkorzystniejszą metodą przyrządzania młodych ziemniaków jest pieczenie w foli, a także gotowanie w wodzie lub na parze. Wadą tych ziemniaków jest ich skórka, której pozbycie się jest dość pracochłonne, dlatego też istnieje możliwość pieczenia i gotowania młodych ziemniaków w skórce. Zaletą takiej techniki jest dostarczenie większej ilości witamin i minerałów, które kryją się tuż pod nią. Warunkiem koniecznym do przygotowywania ziemniaków w mundurkach jest dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Ziemniak nie powinien posiadać zielonego zabarwienia. Jeżeli występuje świadczy to o obecności solaniny, po której spożyciu dochodzi do problemów ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, kolka, nudności, biegunka, ogólne złe samopoczucie). Związek ten występuje również w zielonych częściach marchewki i w niedojrzałych pomidorach.
Autor: Dorota Pietraszek-Bańka