Our blog

Follow us on other social networks.

Czy nadwaga i otyłość są zapisane w genach?

Niewątpliwe każda osoba borykająca się z problemem otyłości i nadwagi chociaż raz zadała sobie takie pytanie? Czy rzeczywiście przyczyną nadprogramowych kilogramów mogą być geny?

Na nasze zdrowie i co za tym idzie na naszą masę ciała ma wpływ wiele czynników. Zalicza się tutaj m.in. czynniki środowiskowe, styl życia, czynniki biologiczne (choroby) i powiązane z nim czynniki farmakologiczne oraz genetyczne. Co dominuje w kształtowaniu naszej wagi? Niewątpliwie styl życia. To od nas samych zależy co trafia codziennie na nasz talerz i czy uprawiamy sport czy też wolimy czas wolny spędzać przed komputerem lub telewizorem.

Jednakże nie należy zapominać również o czynniku genetycznym. Osoby posiadające gen otyłości FTO są bardziej narażeni na problemy z nadmiarem kilogramów. W przypadku, gdy jedno z rodziców dziecka jest otyłe szanse na otyłość dziecka wynoszą 40 %, w sytuacji gdy oboje rodziców boryka się z otyłością zagrożenie to wzrasta aż o 80%. W wielu przypadkach nie tylko geny są przyczyną nadwagi i otyłości, ale przyzwyczajenia kulinarne jakie wyniosło się z rodzinnego domu: smażone i ciężkie  dania, ciasta, jedzenie w pośpiechu itp.

Sumując- niektórzy mogą mięć większą skłonność do tycia ze względu na geny, jednakże nie powinno to stanowić wymówki do dbania o swoje zdrowie poprzez zbilansowaną dietę oraz  codzienną aktywność fizyczną.

Autor: Dorota Pietraszek-Bańka

Analiza składu masy ciała.

Przeprowadzamy szczegółowe badanie Pomiaru Składu Masy Ciała. Badanie to pozwala na...

Read more

Utrata kilogramów bez efektu jo-jo.

Przy dietach odchudzających ważny jest nie tylko cel jakim jest utrata kilogramów,...

Read more

Plan żywieniowy dla przyszłych mam.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Zwraca się wtedy szczególną uwagę...

Read more

Facebook


Zamknij

Serwis używa plików cookies w celu identyfikacji i konfiguracji użytkownika, sesji, statystyk. Więcej informacji dostępne TUTAJ.